Z uwagi na to, że każdego dnia w sieci pojawia się ogromna ilość wirusów, trojanów, ransomware, spamów i innego rodzaju oprogramowania złośliwego, to zainstalowanie antywirusa nie tylko na urządzeniach stacjonarnych, komputerach mobilnych, ale także na smartfonach stało się czymś koniecznym.

Ryzyko utraty ważnych danych, a nawet utraty swoich finansów jest bez takiego oprogramowania antywirusowego zbyt duże. Takie oprogramowanie warto założyć jak najszybciej nie zwlekając zbyt długo.

Czym są antywirusy?

Podstawowym zadaniem antywirusów jest to, aby wykrywać oraz usuwać wirusy komputerowe oraz innego rodzaju zagrożenia dla systemu oraz dla danych. Antywirusy zostały zaopatrzone w monitory plików. Dzięki nim możliwe jest nieustanne badanie wszelkiego rodzaju nośników pamięci, które znajdują się w danym urządzeniu. Antywirusy posiadają także skanery online, co ma swoje odzwierciedlenie w możliwości sprawdzania zawartości stron internetowych, które są aktualnie przeglądane. Nowoczesne antywirusy stanowią złożoność wielu programów, których zadaniem jest kompleksowe zabezpieczenie komputera i jego zasobów przed działalnością cyberprzestępców.

Aktualizacje

Dosyć poważnym problemem odnoszącym się do programów antywirusowych są ich aktualizacje. Tak naprawdę bowiem bardzo często mamy do czynienia z pewnymi opóźnieniami w ich tworzeniu w stosunku do pojawiających się nowych wirusów i nowych zagrożeń. Ta luka może okazać się poważnym niebezpieczeństwem i może stanowić element powodujący powstanie bezpośredniego zagrożenia. Dotyczy to nie tylko tych bezpłatnych, ale także i tych płatnych wersji programów antywirusowych.

Wersja płatna czy bezpłatna?

Jest to kolejne pytanie, które jest zadawane przez użytkowników komputerów. Wiadomo jest, że program antywirusowy jest czymś koniecznym. Jednakże czy lepszą opcją jest postawienie na wersję płatną, czy też wystarczająca będzie wersja bezpłatna? Tak naprawdę nie można tutaj jednoznacznie określić tego, która z tych wersji będzie korzystniejsza. Na pewno bardzo ważne jest to, aby korzystać z oprogramowania sprawdzonych na rynku producentów. Jest to pewnego rodzaju gwarancja jakości, a tym samym również skuteczności działania. Do znanych i polecanych marek producentów antywirusów zalicza się na pewno:

Decydując się na wersję bezpłatną, można oczywiście sporo oszczędzić. Niemniej jednak tego rodzaju oprogramowanie może nie zawierać różnego rodzaju zabezpieczeń oraz nowości, dzięki którym ochrona komputera jest pełna. W odniesieniu do zagadnienia czy lepiej jest wybrać wersję płatną antywirusa, czy też wersję bezpłatną, należy wskazać również na aspekt rozsądnego korzystania z zasobów internetowych.

Antywirusy są programami, które w teorii nie są niezbędne dla komputerów. Można uniknąć dostania się do zasobów systemowych wirusów, a zwłaszcza wówczas, gdy mówimy o komputerach prywatnych. Jednakże w praktyce lepiej jest swoje urządzenie wyposażyć w taki program antywirusowy, który będzie stanowił pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie chce wydawać środków finansowych na zakup programów antywirusowych, to jak najbardziej warto skorzystać z wersji bezpłatnych, które są dostępne dla każdego i nie są trudne w zainstalowaniu. Niemniej jednak ponad wszelkiego rodzaju pozytywny wpływ programów antywirusowych należy mieć na uwadze zdrowy rozsądek w poruszaniu się po sieci.

Niezależnie od tego, na jaką wersję decyduje się dany użytkownik, bardzo ważne jest to, aby ciągle sprawdzać dostępność najnowszych aktualizacji, które są tutaj pomocne. Jeśli natomiast mowa jest o urządzeniach pracujących w oparciu o system Windows, bardzo istotne jest, aby nie wyłączać zapory ogniowej, która dla programów antywirusowych stanowi dosyć duże wsparcie. Na pewno program antywirusowy jest czymś, co stanowi niezbędne wyposażenie każdego komputera. W dobie wzmożonych ataków cyberprzestępców, ten program może pozwolić uniknąć wielu problemów.

Pytania?

Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy/wskazówki? Skorzystaj z jednej dostępnych z opcji: napisz do nas w komentarzach korzystając z pola poniżej, skorzystaj z forum gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników naszej strony lub wyślij do nas wiadomość!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments