Niestety Polska wciąż znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Zanieczyszczone powietrze, które jest widoczne gołym okiem to smog. Jest to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Najczęściej pojawia się właśnie teraz, w okresie zimowym. Brak wiatru, sezon grzewczy, duża wilgotność to idealne warunki aby nad naszymi głowami zawisła mgła składająca się z toksycznych substancji. Oddychamy naprawdę bardzo złym powietrzem dlatego też warto przed wyjściem z domu sprawdzić jego stopień zanieczyszczenia. Z pomocą przychodzi Kanarek – aplikacja, która poinformuje Ciebie jeśli jakość powietrza spadnie poniżej ustalonego poziomu. Jesteś ciekawy jak korzystać z Kanarka? Zapraszamy do lektury!

  1. Na liście zainstalowanych aplikacji w telefonie z Android musisz znaleźć ikonę „Sklep Play”. Po uruchomieniu sklepu wpisz w pasku wyszukiwania nazwę aplikacji Kanarek – ostrzeżenia o smogu. Następnie po wybraniu z listy aplikacji, która Ciebie interesuje, zaznacz opcję „Zainstaluj”. Po ukończeniu instalacji wróć do głównego pulpitu i uruchom aplikację.
  2. Zezwól aplikacji na dostęp do informacji o lokalizacji telefonu. Dzięki temu Kanarek ostrzeże Cię gdy spędzanie czasu na zewnątrz okaże się niekorzystne dla Twojego zdrowia.
  3. Kanarek pobiera dane ze 150 oficjalnych stacji GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) a także z nieoficjalnych źródeł np. z prywatnych stacji LookO2, Syngeos, SmogTok, Perfect-Air czy też Luftdaten.
  4. Najważniejszą zaletą aplikacji są powiadomienia dzięki którym nie będziesz musiał przed każdym wyjściem na spacer sprawdzać jakości powietrza. Kanarek zrobi to za Ciebie. Wystarczy, że klikniesz na ikonę hamburgera, znajdującą się w lewym, górnym rogu ekranu i wybierzesz opcję „Ustawienia”. Będziesz mógł określisz próg ostrzeżenia (zostaniesz poinformowany gdy zostaną znacząco przekroczone normy stężeń konkretnych pyłów), częstotliwość sprawdzania a także wybrać powiadomienia dźwiękowe.
  5. Kliknij na ikonę „Kanarka” a zobaczysz listę ulubionych stacji wraz z ich wskazaniami. Możesz dodawać różne stacje aby monitorować warunki w wielu miejscach.
  6. Aby wyświetlić mapy z prognozowanym zanieczyszczeniem, kliknij na ikonę „Prognoza”. Kanarek monitoruje różne substancje m.in. ozon, benzen, tlenek węgla, dwutlenek azotu, dwutlenek węgla. Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5. To one przyczyniają się do chorób układu oddechowego i krążeniowego.
  7. Skorzystaj z mapy aby móc wyświetlić dane dotyczące zanieczyszczeń. Informacje pochodzą ze stacji badawczych zlokalizowanych na terenie Polski. Klikając na wybraną stację na mapie możesz sprawdzić szczegółowe wyniki pomiarów (wykres przedstawia dane parametru z ostatnich 24h i obrazuje jakość powietrza w ciągu dnia). Miejsca odczytów są oznaczone różnymi kolorami, aby jak najlepiej odzwierciedlić informację o jakości powietrza na danym obszarze (zielona kropka to czyste powietrze, czerwona – bardzo złe).

My przetestowaliśmy aplikację i nie wyobrażamy sobie bez niej dnia. Jeśli zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze to poprostu musisz ją mieć na swoim telefonie!

Pytania?

A Ty, unikasz smogu? Daj znać w komentarzu poniżej lub skorzystaj z sekcji MAM PYTANIE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments