jakŁatwo.pl - proste porady technologiczne

windows

Jak łatwo spakować i rozpakować pliki na swoim komputerze?

naglowek kompresja2

Masz do wysłania dużą ilość dokumemtów lub zdjęć? Nie martw się, jest na to rozwiązanie. Aby łatwiej udostępnić grupę plików, można połączyć je w jeden skompresowany folder. Takie pliki zajmują mniej miejsca na dysku i mogą być przesłane dużo szybciej niż pliki nieskompresowane. Pokażemy, że zarówno pakowanie jak i rozpakowywanie folderów jest naprawdę bardzo łatwe! Zapraszamy do lektury.

JAK SPAKOWAĆ (SKOMPRESOWAĆ) PLIK?

Pierwszym krokiem jest utworzenie pliku lub folderu, który chcesz spakować. Nadaj mu nazwę oraz zamieść w nim np. te dokumenty i zdjęcia, które chesz przesłać. Następnie kliknij na folderze prawym przyciskiem myszy. Wybierz polecenie "Wyślij do" (Send to) a następnie "Folder skompresowany zip" (Compressed folder). Wówczas zostanie utworzony nowy spakowany folder w tej samej lokalizacji i o tej samej nazwie co oryginalny. Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i odrazu utwórzyć nowy folder skompresowany. Gotowe! 

11
22

JAK WYODRĘBNIĆ PLIKI ZE SPAKOWANEGO FOLDERU?

Znajdź spakowany folder i otwórz go. Jeżeli chcesz wyodrębnić pojedyńcze pliki to przeciągnij je ze spakowanego folderu do nowej lokalizacji. Aby rozpakować całą zawartość skompresowanego folderu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz pozycję "Wyodrębnij wszystkie" (Extract All...). Następnie kliknij przycisk "Wybierz" (Browse) i wskaż gdzie chcesz umieścić wyodrębnione pliki (pulpit, dokumenty itd.). Na koniec zatwierdź przyciskiem "Wypakuj" (Extract).
2
3

Prawda, że to proste? Pamietaj, że możesz dodać pliki do utworzonego wcześniej spakowanego folderu. Wystarczy je do niego przeciągnąć.

Informacje zawarte w dzisiejszym artykule dotyczą: Windows 7, Windows 10, Windows 8.1.

Więcej?

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/14200/windows-compress-uncompress-zip-files

Pytania?

Nie możesz sobie poradzić? Napisz do nas!