jakŁatwo.pl - proste porady technologiczne

pakiet office

Jak łatwo zrobić tabelę przestawną?

16

Tabele przestawne pozwalają analizować, filtrować,  przeglądać, wybierać oraz przestawiać kolumny i wiersze z danymi w arkuszu kalkulacyjnym, aby otrzymać bardziej przejrzysty od pierwotnego układ danych. A to wszystko uzyskasz za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jeżeli chcesz stworzyć swoją pierwszą tabelę przestawną to dzisiejszy artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Zrzuty ekranu w tym artykule zostały wykonane w programie Excel 2016. Jeżeli  masz inną wersję programu Excel, wygląd może się nieco różnić ale nie martw się funkcje pozostają takie same. Zaczynamy!

 

 1. Dysponujemy tabelą o trzech kolumnach, zawierających nazwę 340 produktów( produkt 1, produkt 2, produkt 3 itd.), ich sprzedaż a także kategorie do których należą. Naszym zadaniem będzie obliczenie jaka jest całkowita oraz średnia sprzedaż produktu dla każdej z kategorii. Otwórz w arkuszu kalkulacyjnym tabelę z danymi, na podstawie której stworzysz tabelę przestawną. Kliknij komórkę w obrębie źródła danych/tabeli a następnie przejdź do pozycji "Wstawianie" i wybierz ikonę "Tabela przestawna". 
  1
 2. Wyświetli się okno dialogowe "Tworzenie tabeli przestawnej". Excel domyślnie zaznaczy obszar jaki zajmuje nasza źródłowa tabela. Określ gdzie chcesz umieścić raport w formie tabeli przestawnej. Możesz skorzystać z opcji "Nowy arkusz" lub "Istniejący skoroszyt" . My wybieramy wariant pierwszy. Zatwierdź klikając "OK"
  2
 3. Pojawią się "Narzędzia tabel przestawnych" oraz nowo utworzona tabela przestawna. Jeżeli tworzysz w Excelu tabelę przestawną pierwszy raz to warto skorzystać z jej klasycznego układu, który umożliwi przeciąganie pól w siatce. W tym celu kliknij na ikonę "Tabela przestawna" a następnie "Opcje". W opcjach tabeli przestawnej wybierz zakładkę "Wyświetlanie" i zaznacz "Układ klasyczny tabeli przestawnej". Zatwierdź przyciskiem "OK". 
  99999
  4
  5
 4. Teraz tabela przestawna powinna wyglądać jak ta poniżej. Jeżeli nie są widoczne wszystkie pola tabeli przestawnej ( po prawej stronie zaznaczone kolorem czerwonym)możesz rozciągnąć okno przytrzymując za róg i przeciągając w dół. 
  6
 5. Możemy przejść to uzupełnienia tabeli przestawnej. Pamiętasz, że naszym zadaniem jest obliczenie całkowitej oraz średniej sprzedaży produktu dla każdej z kategorii, dlatego też pole "Kategoria" przeciągamy do obszaru "Upuść pola wierszy tutaj". Pole "Sprzedaż" oraz "Nazwa produktu" przeciągamy do obszaru "Upuść pola wartości tutaj". 
  7 
  8
 6. Tabela powinna wyglądać jak ta poniżej. Możemy teraz sformatować kolumny tabeli. Kliknij dwa razy kursorem myszki na nagłówek kolumny "Suma z sprzedaż (komórka C4). Otworzy się okno dialogowe "Ustawienia pola wartości". Wybierz typ obliczeń "Suma" a następniej kliknij przycisk "Format liczby". Zaznacz kategorie "Liczbowe" i określ liczbę miejsc po przecinku. Gotowe!
  9
  22
  11
 7. Teraz zostaje nam do wyliczenia średnia. Przenieś pole "Sprzedaż" jeszcze raz do obszaru "Upuść pola wartości tutaj" ( patrz punkt 5). Pojawi się kolejna kolumna. Postępuj analogicznie jak w poprzednim punkcie. Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszy na nagłówku trzeciej kolumny ( w naszym przypadku to komórka D4). W oknie dialogowym "Ustawienia pola wartości" z dostępnych typów obliczeń wybierz "Średnia" a następnie kliknij na "Format liczby". Zaznacz format liczbowy i określ liczbę miejsc po przecinku .22222222222222
 8. Uzyskujemy tabelę przestawną ze wszystkimi danymi, których poszukiwaliśmy. Możesz zmienić nazwę nagłówka kolumny, klikając na nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy ( w naszym przypadku jest to komórka C4) i w polu "Nazwa niestandardowa" wpisz "SUMA". Analogicznie bedzie wyglądało to w przypadku kolejnej kolumny tylko tutaj wpisujemy nazwa "ŚREDNIA". Gotowe!
  13
  11111111111111111111111
 9. Brawo! Utworzyłeś pierwszą w swoim życiu tabelę przestawną! :) Możesz być z siebie dumny! Pamiętaj, że teraz może być już tylko lepiej. Jesteśmy pewni, że umiejętność tworzenia tabel przestawnych napewno przyda się Tobie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym! 

Więcej

 http://excelszkolenie.pl/TabelePrzestawne.htm

https://support.office.com/pl-pl/article/Tworzenie-tabeli-przestawnej-do-analizowania-danych-w-arkuszu-a9a84538-bfe9-40a9-a8e9-f99134456576

Pytania?

Masz problem w tworzeniu tabeli przestawnej? Potrzebujesz naszej pomocy? Wskazówki? Daj nam znać, pozostawiając komentarz w poniższym polu!